تردمیل جی کی اکسر،خرید تردمیل جی کی اکسر،فروش تردمیل جی کی اکسر،قیمت تردمیل جی کی اکسر
اشتباهات ورزش با تردمیل
نوشته شده توسط هایپر جیم در ساعت 11:15

استفاده از تردمیل به عنوان یک وسیله ورزشی به شدت رواج یافته است و مردم به دلیل آگاهی از مزایای زیادش مایل به استفاده از آن هستند. کمبود فرصت وخطرات و آسیب های ناشی از راه رفتن در بیرون از خانه، عمده دلایلی هستند که آنها را به استفاده از تردمیل راغب کرده است.البته افراد، اهداف مختلفی در استفاده از تردمیل دارند برخی به هدف کاهش وزن ورزش میکنند،عده ای برای سلامت سیستم قلبی و عروقی خود،عده ای دیگر برای آمادگی در مسابقات و برخی نیز جهت عضله سازی.

مهم نیست شما به خاطر چه هدفی ورزش می کنید بلکه مهم این است، که با استفاده صحیح از تردمیل و به کارگیری برنامه ای مشخص هدف خود را دنبال کنید.
از تردمیل اگر بطور صحیح و علمی استفاده شود می تواند بهترین وسیله برای یک ورزش امن و ایده آل باشد، اما در صورت استفاده نادرست به زانو و برخی از اندامهای شما آسیب می زند.

اشتباهات ورزش با تردمیل

برخی از اشتباهات رایج در زمان استفاده از تردمیل:

استفاده از تردمیل با پای برهنه و یا کفش نا مناسب:انتخاب کفش خوب در انجام یک ورزش حرفه ای و مفید تاثیر به سزایی دارد،در زمان خرید کفش برای راه رفتن و دویدن بر روی تردمیل باید دقت کنید تا علاوه بر نرمی و سبکی، کفش دارای لایه های اضافی برای ضربه گیری مناسب هم باشد.البته بیشتر تردمیل ها دارای قابلیت ضربه گیری خوبی برای کم کردن فشار و جلوگیری از آسیب به زانو ها هستند اما استفاده از این کفش ها کار شما را راحت تر می کند.

در هنگام ورزش به پای خود نگاه نکنید:برخی از افراد عادت دارند هنگام راه رفتن یا دویدن بر روی تردمیل به پاهای خود نگاه کنند و تصور میکنند این گونه تمرکز بهتری دارند، در صورتیکه بر عکس این قضیه وجود دارد و نگاه کردن به پاها سبب می شود که شما تعادل خود را از دست بدهید و موجب آسیب به مهره های گردن و حتی ایجاد گودی کمر و کمردرد می شود.در این حالت بدن شما برای ورزش کردن وضعیت طبیعی ندارد. هنگام دویدن بر روی تردمیل باید گردن شما مستقیم باشد و به سمت بالا و پایین متمایل نباشد هردو شانه در وضعیت یکسان و سینه رو به جلو باشد. این حالت، وضعیت مناسب دویدن شماست.

کوبیدن پاها زمان فرود:در هنگام استفاده از تردمیل ،باید سعی کنید تا وضعیت طبیعی بدن شما حفظ شود. و همانگونه که در راه رفتن معمولی گام بر می دارید به همان طریق عمل کنید و هنگام فرود از قسمت میانی و جلوی پا استفاده کنید نه پاشنه .کوبیدن پا بر روی دستگاه علاوه بر ایجاد عدم تعادل سبب فشار به زانو ها می گردد.


استفاده از یک برنامه تمرینی تکراری:استفاده از برنامه تمرینی تکرار سبب می شود تا بدن شما به مرور زمان به آن برنامه عادت کند و کالری سوزی به نسبت قبل کمتر شود و نتیجه دلخواه را بر روی بدن شما نداشته باشد. سعی کنید حداقل ماهی یک بار تغییری در ورزش کردن خود ایجاد کنید مثلا از وسیله های دیگر بدنسازی مثل الپتیکال یا دوچرخه ثابت استفاده کنید یا به پیاده روی خارج از خانه بروید.به این ترتیب از فشار طولانی بر روی عضلات یک ناحیه جلوگیری می شود.

برداشتن گامهای بلند:برداشتن گامهای بلند برای این که در زمان کوتاه تر مسافت طولانی تری را طی کنید روش مناسبی نیست و حتی موجب کم شدن کارایی ورزش شما می گردد.وقتی با گامهای بلندتر از حد معمول قدم بر می دارید مانند این است که بر روی دستگاه می جهید این امر انرژی زیادی از شما می گیرد و سبب می شود سریعتر احساس خستگی کنید و مجبور شوید زودتر ورزش را کنار بگذارید. همچنین این عمل احتمال مصدومیت شما را افزایش می دهد.بهتر است در هر ثانیه 3 قدم بردارید. در این حالت در وضعیت نرمال راه رفتن قرار دارید.

قوز کردن به سمت جلو:قوز کردن در هر حالتی برای بدن مضر است و موجب کمر درد و ایجاد قوز در آینده می شود، همچنین تعادل شما را در حین تمرین برهم می زند.سعی کنید بدن خود را محکم نگه دارید و به هیچ سمتی خم نشوید.اگر این عمل برای شما دشوار است پس باید سرعت دستگاه را کمتر کنید.

افراط کردن در ورزش:در انجام تمرینات خود افراط نکنید اگر بعد از تمرین احساس خستگی شدید یا ضعف عضلانی کردید یا دچار طپش قلب شدید. باید در نحوه تمرین کردن خود تجدید نظر کنید، تمرینات طولانی سبب خستگی و دلزدگی افراد می گردد، پس باید حتماٌ برنامه تمرینی مناسب بدن خود را انجام دهید.

به صورت خودکار تمرین می کنید:زمانی که شما یک برنامه تمرینی را مرتباٌ تکرار کنید دیگر اثر کافی را روی بدن شما ندارد،سعی کنید هر هفته قسمتی از تمرین خود را تغییر دهید مثلاٌ اگر قصد دارید این هفته مدت طولانی تری بدوید از سرعت زیاد پرهیز کنید.یا هفته ای که شدت تمرین را بالا می برید زمان را کوتاهتر کنید. به این ترتیب بدن شما با یک شرایط خاص سازگار نمی شود.شما با استفاده از وزنه مخصوص و بستن آن به پا یا با پوشیدن جلیقه وزنه ای می توانید مقاومت تمرین را بالا برده و کالری سوزی را افزایش دهید.


ویژگی های تردمیل
نوشته شده توسط هایپر جیم در ساعت 11:14

ویژگی های تردمیل

در زمان خرید به این ویژگی ها در تردمیل توجه کنید:

موتور تردمیل

قدرت موتور تردمیل های خانگی اصولا بین 1.25 تا 4 اسب بخار توان دارند. که موتورهای 1.25 تا 1.5 به نسبت ضعیفتر هستند و برای بیشتر کاربردها دارای قدرت لازم نیستند،اما برای کاربری های ضعیف تر و افراد سبک وزن امکان استفاده از آنها وجود دارد. برای افرادی که یا پیاده روی میکنند یا بسیار سبک می دوند تردمیل هایی با قدرت 1.75 تا 2 اسب بخار کافی ست ، اما دوندگان موتورهای قوی تر از 2 را برای تمرینات حرفه ای خود انتخاب می کنند. به افرادی که وزن آنها بالاتر از 100 کیلوگرم است، توصیه می شود تردمیلی با حداقل قدرت 2 اسب بخار را انتخاب کنند.البته برخی از تردمیل ها دارای موتور با کیفیت تر از نوع ضعیف تر آنها کم صداترند. پس بسته به مکان قرار دادن تردمیل و نحوه استفاده از آن به این نکته نیز دقت کنید.

تسمه دستگاه

اغلب تردمیل ها تسمه ای به عرض 40 - 50 سانت وطولی معادل 100-150 سانتی متر دارند.برای کسانی که قد بلندی دارند یا از تردمیل برای تمرینات سنگین تر و دویدن استفاده می کنند طول دستگاه اهمیت بسیاری دارد زیرا گام برداشتن بلند و دویدن بر روی دستگاه نیاز به مکان طولی بیشتری برای مانور دارد این افراد معمولا تردمیلی با طول بالای 140 سانتی متر را انتخاب می کنند.

سرعت تردمیل

برای بیشتر کاربران تردمیل دستگاهی که تا سرعت 10 کیلومتر برساعت را پشتیبانی کند کفایت می کند.اما برای دوندگان و کسانی که عادت به دویدن در سرعت های بالا را دارند محصولاتی با سرعت های بیشتر هم وجود دارد حتی تردمیل های خانگی که تا سرعت 20 کیلومتر بر ساعت را نیز ساپورت کند در بازار موجود هستند.

شیب تردمیل

بیشتر تردمیل ها تا شیب 10 تا 20 درصد را پشتیبانی می کنند،و این تنوع شیب به کاربران این امکان را می دهد تا با پیروی از برنامه های متنوع تر ورزشی، کالری بیشتری از دست بدهد.اکثر تردمیل ها دو موتوره هستند و موتور دوم کوچکتر و ضعیف تر و برای کنترل شیب دستگاه می باشد. برخی از تردمیل ها دارای شیب منفی (تا منفی 6%)نیز هستند و برای افرادی که مایل هستند حالت پایین آمدن از تپه را بازسازی کنند استفاده میشود.

قابلیت ضربه گیری دستگاه

ضربه گیری و نرمی تردمیل به استفاده کننده کمک می کند تا علاوه بر احساس راحتی و نرمی حرکت روی دستگاه مفاصلش دربرابر فشار ناشی از ورزش کردن صدمه نبیند.تردمیل فشاری که بر اثر دویدن و پیاده روی در خیابان یا جاده به بدن فرد وارد می شود به میزان چشمگیری (بین 15 تا 40 درصد) کاهش می دهد.در اکثر تردمیل ها این قابلیت به صورت تنظیم پذیر وجود دارد. در نتیجه درجه مورد نیاز ضربه گیری و نرمی برای هر فرد بسته به سلیقه او قابل تنظیم است.

مقاومت تسمه تردمیل

برخی تردمیلها دارای تسمه های 2 تا 4 لایه هستند که این لایه های بیشتر آنها را نسبت به تردمیل هایی با تسمه یک لایه مقاومترمیکند.این تسمه ها با صدای کمتری کار می کنند. در ضمن هرچه غلطکهای دستگاه تردمیل پهن تر باشد عمر تسمه طولانی تر است.


مزایای تردمیل
نوشته شده توسط هایپر جیم در ساعت 11:14

دستگاه تردمیل که یک وسیله ورزشی محبوب و پر طرفدار است دارای مزایای زیادی می باشد که ما در اینجا به طور خلاصه چند مورد از آنها را ذکر می کنیم.

مزایای تردمیل

1)ایجاد اندامی متناسب
2)حفظ سلامت بدن
3)بالا بردن کیفیت و بهبود سلامت وضعیت قلب و عروق
4)کالری سوزی و کمک به سرعت بخشی روند لاغری
5)بالا بردن استحکام عضلات و کاهش احتمال آسیب دیدن اندامها در حین کار و فعالیت
6)کمک به گردش خون بهتر بدن
7)انجام فعالیت و تمرین روزانه بدون توجه به شرایط جوی بیرون از خانه
8)امکان استفاده از برنامه های متنوع ورزشی و خسته نشدن از یک برنامه تکراری و روتین
9)صرفه جویی در هزینه ها و زمان
10)امکان استفاده از آن برای تمام اعضا خانواده


تردمیل و باید ها و نبایدهای استفاده از آن/تردمیل بخریم آیا؟
نوشته شده توسط هایپر جیم در ساعت 19:30

تردمیل در مقایسه با سایر وسایل ورزشی یکی از دستگاههای پر کاربرد خانگی ست و با وجود این که کار با آن بسیار ساده است خیلی از افراد به طور صحیح از آن استفاده نمی کنند. امروزه استفاده از تردمیل به قدری رایج شده است که بیشتر مردم وقتی تصمیم به کاهش وزن و ورزش در خانه را می گیرند اولین گزینه انتخابی آنها دویدن یا پیاده روی بر روی تردمیل است.البته تردمیل به علت اینکه دستگاهی هوازی ست برای این منظور انتخاب مناسبی می باشد.

در این مقاله قصد داریم که بررسی کنیم تردمیل تا چه میزان در کاهش وزن موثر است و و برای رسیدن به هدف چه مدت و با چه شدتی باید ورزش کرد.

برخی از پزشکان متخصص در این زمینه معتقدند که هر نوع ورزش هوازی از قبیل تردمیل بیش از سایر حرکات ورزشی بر روی کاهش وزن افراد موثر است. اگر قصد دارید برای سلامتی یا تناسب اندام ورزش کنید، باید حداقل مدت ورزش کردن شما 15 تا 20 دقیقه باشد و تمرینی که انجام می دهید اکثر عضلات شما یا لااقل عضله های اصلی بدنتان را وادار به حرکت کند. تردمیل از این لحاظ گزینه مناسبی ست. شدت ورزش کردن هم باید به نحوی باشد که ورزشکار به نفس نفس بیفتد اما در حد متعادل(نه خیلی شدید و نه خیلی کند).

اگر می خواهید تردمیل را برای انجام هدف خود انتخاب کنید باید گزینه های ذکر شده در پاراگراف بالا را در خصوص تمرین با آن اجرا کنید تا به نتیجه مطلوب برسید، یعنی به مدت 20دقیقه با شدت و سرعت متوسط ورزش کنید (به گونه ای که در حین ورزش بتوانید سوت یا حرف بزنید) و سعی کنید بیشتر عضلات خود را درگیر کنید.اگر در زمان استفاده از آن به این نکات توجه کنید می تواند برای شما ورزشی مفید باشد.

تردمیل و باید ها و نبایدهای استفاده از آن/تردمیل بخریم آیا؟

همانطور که استفاده از این وسیله ورزشی برای بدن خوب است اگر در حین استفاده یا خرید آن به چند نکته ساده توجه نکنید می تواند به بدن شما آسیب هم برساند.مثلا اگر در هنگام خرید دقت نشود و تردمیل نامناسبی انتخاب کنید ، بدون گرم کردن بدن شروع به ورزش با شدت بالا کنید، قبل از سرد کردن بدن از آن پیاده شوید، هنگام ورزش پا برهنه باشید و یا از کفش و لباس مناسب استفاده نکنید در این صورت این حرکات نه تنها ورزش را برای بدن مفید نمی کند بلکه می تواند به آن صدمه نیز بزند.

همچنین استفاده از این وسیله ورزشی برای کودکان و سالمندان و یا کسانی که به دلایل مختلف دچار عدم تعادل هستند توصیه نمی شود و استفاده از تردمیل می تواند برای آنها خطرساز شود اما بقیه افراد به راحتی می توانند با استفاده از آن ورزشی سالم و جذاب را انجام دهند. پس هنگام استفاده از تردمیل دقت کنید تا جهت جلوگیری از فشار و ضربه به قسمت تحتانی بدن حتما در هنگام دویدن بر روی نرمه پا فرود کنید نه پاشنه آن البته تردمیل تا حد زیادی فشار ناشی از دویدن را کم می کند به همین خاطر دویدن بر روی آن به نسبت زمین ساده تر است و خستگی و فشار کمتری به دنبال دارد.

در کل افراد بعد از سن 50 سال کم کم در بینایی و شنوایی ضعیف ترمی شوند و این روند به صورت کند ادامه پیدا می کند تا در سنین بالا دچار عدم تعادل در وضیت جسمی خود می شوند و همین امر استفاده از تردمیل را برای آنها مشکل می کند.

همانطور که پیش از این هم ذکر کردیم ورزش با تردمیل باید با شدت و سرعت متوسط انجام گیرد و بالا رفتن ضربان قلب تنها مجاز است تا به 80 در صد ماکسیمم حالت خود برسد ،اما می توانید در صورت توانایی بدن مدت تمرین خود را افزایش دهید.

براساس نظر سازمان بهداشت جهانی، ورزش صحیح و مناسب برای بدن ورزشی ست که شخص بعد از انجام آن احساس شادی و نشاط کند و دچار خستگی و فشار زیاد نشود،اگر فردی پس از انجام حرکات ورزشی دچار ضعف و خستگی زیاد شد در واقع در انجام ورزش افراط کرده و به جسم و روح خود صدمه زده است.

امروزه به دلیل ماشینی تر شدن زندگی و همچنین کمبود وقت آزاد برای انجام ورزش و فعالیت بدنی و اینکه اکثر افراد به خاطر شرایط زندگی و کار خود ساعتها در پشت میز ادارات نشسته و هیچگونه فعالیتی ندارند ، همچنین خوردن غذاهای آماده و فست فود سبب افزایش وزن و چاقی در افراد و بروز بیماری هایی از جمله فشار و قند خون شده است.

چون این نحوه زندگی برای افراد وقتی باقی نمی گذارد تا به باشگاه بروند یا در طبیعت ورزش کنند، استفاده از وسایل ورزشی خانگی نظیر تردمیل،دوچرخه ثابت و الپتیکال در کاهش وزن و کسب سلامتی قطعاٌ مفید می باشد.

در واقع از آنجایی که تردمیل یک ورزش هوازی محسوب می شود و استفاده از آن مصرف اکسیژن بدن را بالا برده و سبب افزایش ضربان قلب تا 2 یا حتی 3برابر می شود و متابولیسم را بیشتر میکند بسیارمفید است.

البته حتما توجه داشته باشید که هنگام راه رفتن و دویدن بر روی تردمیل نباید دستگیره‌های آن را نگه دارید. زیرا زمانی که بر روی تردمیل می دوید ، حالت بدن شما باید شبیه زمانی باشد که بر روی زمین می دوید (قسمت بالایی بدن و دستها هم به سمت جلو و عقب در حرکت باشد) اما زمانی که دستگیره ها را می گیرید فقط قسمت تحتانی بدن حرکت می کند و همین امر علاوه بر اینکه تاثیر ورزش و کالری سوزی را در بدن شما کم می کند سبب عدم تعادل نیز می گردد. وقتی که بر روی تردمیل راه می‌رویم و یا می‌دویم باید تمام فرم بدن به شکل زمانی باشد که برروی زمین ورزش می کنید.در زمان استفاده از تردمیل مانند سایر ورزش های دیگر انجام دم و بازدم صحیح را فراموش نکنید.

استفاده از تردمیل راه های مختلفی دارد اما یکی از روش‌های ساده و پر کاربرد استفاده از آن روش پلکانی است، که حدود 30 دقیقه زمان نیاز دارد در این حالت به صورت پلکانی در هر یک دقیقه یک درجه سرعت تمرین خود را بالا ببرید.به عنوان مثال اگر با سرعت 2 شروع به حرکت می کنید در هر دقیقه یک پله افزایش سرعت دهید تا سرعت شما به 10 برسد و پس از آن هم به صورت منفی در هر دقیقه 1 پله سرعت را کاهش دهید تا دوباره به حالت اولیه باز گردید، این روش به علت اینکه کم کم بدن را آماده سرعت بالا می کند هم ساده و بدون فشار است و هم برای کالری سوزی و کاهش وزن بسیار مفید و طرفداران بسیاری دارد

یکی از روشهای دیگر تمرین با تردمیل روش پلکانی نامنظم است.در این حالت بعد از گرم کردن بدن به مدت 5 دقیقه ، ابتدا از سرعت کم بر روی تردمیل راه‌ میروید سپس بعد از یک دقیقه به اندازه 2 یا 3 پله سرعت را بالا ببرید( 2 دقیقه با همان سرعت بدوید ) سپس دوباره چند درجه سرعت را کاهش و همین روال را چندین بار تکرار کنید، این افزایش و کاهش سرعت سبب می‌شود تا ضربان قلب شما بالا رفته موجب افزایش متابولیسم بدن می شود وچربی‌سوزی را هم افزایش می دهد.

تردمیل ورزشی است که به دلیل داشتن امکان نمایش ضربان قلب به شما کمک می کند تا از صحیح بودن نحوه ورزش خود اطمینان حاصل کنید زیرا اطلاع از تعداد ضربان قلب در طول تمرین میزان فشار وارد شده بر بدن را نشان می دهد و به شما کمک می کند تا در صورت نیاز برنامه تمرینی خود را اصلاح کنید.

با توجه به اینکه شرایط بدنی هر فرد با دیگری متفاوت است میزان چربی سوزی و افزایش متابولیسم در بدن هر شخص به نسبت ضربان قلب او با شخص دیگر متفاوت است. پس نیاز است تا هرکس از تعداد ضربان قلب خود در حین تمرین و ارتباط آن با شدت تمرینی که انجام می دهد آگاه باشد تا به نتیجه درستی در تمرینات خود برسد.

یک فرمول برای اینکه بدانیم اگر تعداد ضربان قلب ما چقدر باشد در بدن مان چربی سوزی صورت می گیرد:

سن خود را از عدد 220 کم ‌کنید و هر عددی که حاصل شد باید تعداد ضربان قلبتان در مدت تمرین به 80 تا 90 درصد عدد حاصله برسد.

ورزش کردن با تردمیل در ابتدای صبح و قبل از خوردن صبحانه قند خون را به پایین ترین حد میرساند. بنابراین در این زمان استفاده از آن سبب افت فشار و قند خون شما میشود. در کل انجام هیچ ورزشی قبل از خوردن صبحانه توصیه نمی گردد.بنابراین بهتر است اول صبحانه بخورید تا قند از دست رفته بدن شما در طول شب جبران شود سپس شروع به ورزش کنید،زیرا هدف از ورزش کردن ابتدا به دست آوردن سلامتی ست سپس کاهش وزن و مسائل دیگر.

ورزش کردن با استفاده از تردمیل برای کاهش وزن و سلامت بدن بسیار مفید می باشد اما خوب است اگر پیش از استفاده از آن از اندازه آمادگی بدن خود توسط متخصص اطمینان حاصل کنید و در مورد شدت و نحوه و زمان تمرین با مربی یا کارشناس ورزشی مشورت نمایید تا با اطمینان خاطر بیشتر و صحیح ترین نحو به انجام ورزش بپردازید و از آن لذت ببرید.


تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
نوشته شده توسط هایپر جیم در ساعت 19:30

امروزه اغلب مردم به دلیل مشغله زیاد فرصت رفتن به دامن طیبعت یا باشگاه ورزشی را ندارند. بنابراین به این فکر می افتند یک باشگاه کوچک ورزشی در منزل خود مهیا کنند و در محیط امن خانه به فعالیت ورزشی بپردازند. اما معمولا در انتخاب دستگاه ورزشی مناسب دچار تردید می شوند. اغلب آن ها از خود می پرسند تردمیل یا دوچرخه ثابت؟ در حالیکه وسایل دیگری همچون الپتیکال نیز وجود دارد. اما این دو وسیله ورزشی بسیار پرطرفدار هستند.

دوچرخه ثابت و تردمیل هر دو وسایل ورزشی مفید و کارآمدی به حساب می آیند و هر کدام مزایای خاص خود را دارند. مثلا تردمیل دستگاهی است که الگوی راه رفتن را برای انسان شبیه سازی می کند. شما با این وسیله بدون اینکه یک قدم از منزل خود فاصله بگیرید، می توانید چند کیلومتر پیاده روی کنید. ضمن اینکه اغلب تردمیل ها در صفحه نمایش خود ضربان قلب، زمان، سرعت، مسافت طی شده و مقدار کالری سوزانده شده را نشان می دهند و کاربر می تواند با استفاده از این اطلاعات مفید یک الگوی ورزش مناسب را در پیش بگیرد. حتی افرادی که از بیماری خاصی رنج می برند، می توانند الگوی ورزشی خود را با نسخه پزشک هماهنگ کنند.

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟

تردمیل وسیله مناسبی برای افراد سالمی است که می خواهند ورزش هوازی انجام بدهند. اما بیمارانی که دردهای مزمن زانو، دیابت، فشار خون بالا و مشکلات قلبی –عروقی دارند، می بایست در مورد استفاده از این وسیله با پزشک خود مشاوره کنند. کسانی هم که به درد جلوی زانو مبتلا هستند، نباید با هیچ نوع دوچرخه ای چه ثابت و چه متحرکت، ورزش کنند. پیاده روی برای این گونه افراد بسیار مفید است و می توانند بر روی تردمیل به آهستگی راه بروند.

البته دوچرخه ثابت هم فواید بسیاری دارد. گرچه مقدار حداکثر اکسیژن مصرفی، که فاکتور مهمی در بهبود عملکرد قلبی- عروقی بدن است، در تردمیل بیش از دوچرخه ثابت می باشد، اما دوچرخه ثابت فضای بسیار کوچکی اشغال می کند و سر و صدای کمتری هم دارد. علاوه بر این ها دوچرخه ثابت برای افراد مبتلا به درد های اسکلتی و آرتروز زانو مناسب تر است.

دوچرخه ثابت در مقایسه با پیاده روی و دویدن بر روی تردمیل به نسبت کمی ظرفیت هوازی را افزایش می دهد. به همین خاطر در بحث چربی و سوزی و لاغری هیچ مزیتی نسبت به تردمیل ندارد. اما برای کسانی که قصد دارند عضله های لگن، ساق پا و چهار سر ران خود را تقویت کنند، وسیله بسیار مناسبی محسوب می شود. ضمن اینکه اگر دوچرخه سوار در حین ورزش، دسته های دوچرخه را به درستی در دست بگیرد، اندام فوقانی، یعنی عضلات قفسه سینه و شانه نیز درگیر می شوند.

اغلب دوچرخه های ثابت، مگنتی دارند که مقاومت دستگاه را تنظیم می کند. بنابراین با این وسیله می توان شدت تمرین را به موقع کاهش و افزایش داد. افراد مسنی که می خواهند از دوچرخه ثابت استفاده کنند، بهتر است تمرین خود را در 30 دقیقه ادامه بدهند و این 30 دقیقه را به 3 قسمت 10 دقیقه ای تقسیم کنند. چون لزومی ندارد یک فرد مسن به طور مداوم به مدت 30 دقیقه رکاب بزند.

اگر بخواهیم دوچرخه ثابت را با دوچرخه متحرک مقایسه کنیم، باید بگوییم دوچرخه ثابت بسیار ایمن تر از دوچرخه متحرک است. به همین دلیل افرادی که پوکی استخوان، مشکلات ارتوپدی، تعادلی و کم بینایی دارند و همچنین زنان باردار بهتر است از دوچرخه ثابت استفاده کنند. اگر فردی که پوکی استخوان دارد از روی دوچرخه معمولی به زمین بیفتد با صدمات جبران ناپذیری مواجه می شود. بنابراین دوچرخه متحرک برای بسیاری از افراد خطرناک است.

اما افرادی که زانوی خود را به تازگی مورد عمل جراحی قرار دادند و کسانی که مشکل درگیری کشک زانو با استخوان ران دارند، بهتر است حتی در مورد استفاده از دوچرخه ثابت نیز با پزشک متخصص ارتوپد مشورت کنند. این افراد اگر زاویه پا را با رکاب درست تنظیم کنند استفاده از این وسیله آسیبی به آن ها نمی زند. ولی خم کردن بیش از حد زانو می تواند برایشان مشکل ساز باشد.

در هنگام استفاده از دوچرخه ثابت، این وسیله باید برای قد و اندازه بدن کاربر تنظیم بشود. فاصله زین تا زمین، رکاب ها و دسته ها باید مناسب باشد. افراد تازه کار نباید در یکی دو هفته اول مقاومت دستگاه را تغییر بدهند. بعد از گذشت این زمان طبق برنامه ای که دارند پیش بروند. سایز دوچرخه نیز برای کاربر اهمیت دارد. در هنگام خرید دقت فرمایید؛ دوچرخه ای انتخاب کنید که برای وزن شما مناسب باشد.

اگر در هنگام رکاب زدن کشاله ران هایتان دچار درد می شود می توانید شورت بالشتک دار بپوشید. قبل از ورزش حتما کفش مناسب به پا کنید. کفش دوچرخه سواری نباید کف نازک ونرمی داشته باشد. کف سفت کفش فشار را در سطح پا پخش می کند. زین دوچرخه را طوری تنظیم کنید که وقتی رکاب ها در پایین ترین نقطه قرار دارند، زانو کمی خم باشد.

رکاب زدن را به آرامی شروع کنید. به تدریج مقاومت و سرعت را افزایش بدهید. گاهی با بالاترین سطح مقاومت دستگاه کار بکنید. این حالت ورزشی شبیه به تپه نوردی را برای شما شبیه سازی می کند. گاهی روی دوچرخه ثابت بایستید و رکاب بزنید.

همیشه قبل از ورزش با حرکات کششی پویا و آرام ورزش کردن، بدن خود را گرم کنید و پس از اتمام تمرین نیز با حرکات کششی ایستا سرد کنید. چند ورزش ساده مثل طناب زنی و دارز و نشست را هم در کنار ورزش با دوچرخه ثابت انجام بدهید تا هر چه سریع تر به نتایج مطلوب دست پیدا کنید.


چند توصیه پیش از خرید دستگاه تردمیل
نوشته شده توسط هایپر جیم در ساعت 19:30

بررسی های آماری نشان می دهد بیشتر افراد در میان وسایل ورزشی خانگی مایل به خرید تردمیل هستند زیرا تردمیل شبیه ساز پیاده روی و دویدن به حالت طبیعی ست که مورد علاقه بسیاری می باشد. با هر بار استفاده از تردمیل بدن شما توانایی بیشتری برای تمرین طولانی تر و سخت تر با این وسیله ورزشی را کسب می کند. نکاتی که باید پیش از خرید تردمیل به آن توجه کرد به شرح ذیل است:

چند توصیه پیش از خرید دستگاه تردمیل

وزن: تردمیل انتخابی شما باید به گونه ای باشد که توانایی تحمل وزنی بیش از وزن شما را داشته باشد، زیرا هنگام دویدن بر روی آن فشار وارده به دستگاه از وزن واقعیتان بیشتر است.

قیمت: از نکات مورد اهمیت در هنگام انتخاب تردمیل قیمت آن است ،حتما توجه کنید تا دستگاه انتخابی شما در رنج قیمت خودش دارای بالاترین کاربرد و بیشترین توانایی ها باشد.

قدرت موتور: از آنجایی که در تردمیل ها موتور دستگاه قسمتی ست که بیشترین کار را انجام می دهد و فشار اصلی بر روی آن است، حتما به هنگام خرید باید به توان آن توجه کرد. مثلاٌ برای کسانی که تقریبا به مدت طولانی از دستگاه استفاده می کنند ترمیلی با موتور 2 تا 3 اسب بخار انتخاب مناسبی است.برای کسب اطلاعات بیشتر و کامل تر در این زمینه می توانید با کارشناسان ماتماس بگیرید.

داشتن گارانتی نیز موضوعی حائز اهمیت محسوب می شود که باید حداقل یک سال باشد.موتور تردمیل هایی که با برق دی.سی کار می کنند معمولاٌ بی صداتر هستند.

ثبات و پایداری تردمیل: دستگاه را پیش از خرید و در فروشگاه امتحان کنید تا بهترین گزینه را انتخاب نمایید.در هنگام دویدن روی دستگاه نباید لرزش و عدم تعادلی در آن احساس کنید.دستگیره ها در تردمیل باید دارای استحکام کافی باشند تا هنگام نیاز بتوان به راحتی از آن استفاده کرد.دقت کنید که طول و عرض صفحه تردمیل به اندازه ای باشد که امکان و فضای کافی فعالیت را به شما بدهد مثلا در حین دویدن که گامهای بلندتری برمی دارید یا برای افراد قد بلندتر طول دستگاه نکته حائز اهمیتی ست.

سعی کنید تردمیلی که انتخاب می کنید دارای برنامه های تمرینی از پیش تعیین شده باشد به این ترتیب هم در حالت های استاندارد تری تمرین می کنید و هم دچار خستگی ناشی از تمرینات تکراری نمی شوید.تنظیم سرعت و شیب دستگاه از روی پنل آن و مشاهده ضربان قلب و مسافت طی شده و مدت تمرین در مانیتور آن امکانات اولیه یک تردمیل خوب است .اگر دستگاه جای نگهداری بطری آب یا وسایل مورد نیاز دیگر مثل حوله را نیز داشته باشد دسترسی راحت تر و بهتری دارید.شما با کمک گرفتن از تجربیات یک مربی خوب می توانید از تمرینی ایده آل و بدون مشکل لذت ببرید.اما اگر به این موارد دسترسی ندارید می توانید با استفاده از کتاب یا ویدئوی راهنمای تمرینات با نحوه و شدت صحیح تمرین در هر دوره آشنا شوید.

صدای دستگاه: حتماٌ هنگام خرید تردمیل به این نکته توجه داشته باشید که قصد استفاده از آن را در کجای خانه و چه زمانی دارید .اگر هنگام ورزش می خواهید تلویزیون تماشا کنید یا قصد دارید زمانی ورزش کنید که سایر اعضای خانواده خواب هستند سر و صدای آن نباید به گونه ای باشد که نتوان در این مواقع از آن استفاده کرد.

فضای مورد نیاز: حتما مکانی که قصد قرار دادن تردمیل در آن را دارید اندازه گیری کنید زیرا ممکن است مدلی که در فروشگاه به نظر شما کوچک است در مکان مورد نظر شما جای نگیرد و حتما به جا به جا کردن آن نیز دقت داشته باشید.

مقایسه تردمیل های موتور دار و بدون موتور: بدلیل اختلاف قیمت زیاد بین تردمیل های موتور دار و تردمیل های معمولی برخی از افراد ترجیح می دهند تردمیل معمولی و با قیمت پایین تر را خریداری کنند.غافل از اینکه این تردمیل ها دارای مشکلات زیادی می باشند. تردمیل بدون موتورمعمولا اگر در وضعیت بیشترین حد شیب خود نباشد قابل جابه جایی نیست و در حین حرکت نیز قابلیت تنظیم شیب را ندارد.همچنین نسبت به نوع موتور دار از قدرت و استحکام کمتری نیز برخورداراست.

تعیین هدف در استفاده از تردمیل: شما باید پیش از شروع تمرینات خصوصاٌ در اجرای برنامه های طولانی مدت تعیین هدف کنید یعنی مشخص کنید که هدف شما از اجرای این تمرینات کاهش وزن است ؟یا آماده کردن بدن برای شرکت در مسابقات؟ یا هدف بدنسازی و تولید عضله دارید؟شاید هم برای تمدد اعصاب و دوری از تنش ها ورزش می کنید.

اگر سعی کنید اهداف خود را کاملاٌ تعیین نمایید و در صورت امکان آن را مکتوب کنید و طبق آن برای فعالیت خود برنامه ریزی کنید راحتتر و سریع تر پیشرفت خواهید کرد.اگر هدف شما بلند مدت است و دستیابی به آن طولانی ست.حتما آن را به اهداف کوتاه مدت تر تقسیم کنید که دسترسی به آن راحت تر باشد و انگیزه ادامه تمرینات را داشته باشید.مثلا اگر قصد دارید در مدت یکسال 10 کیلو کاهش وزن داشته باشید،تصمیم بگیرید که در هر ماه 1 کیلوگرم وزن کم کنید در این صورت برای خود هدف یک ماهه تعیین کرده اید که دستیابی به آن نیز ساده تر است.

پس تعیین هدف در انتخاب و نوع تمرین و رسیدن به آن بسیار موثر است.

بعضی از اهداف تمرین با تردمیل به شرح زیر است:

- کاهش استرس و تنش روزانه
- کالری سوزی و کم کردن وزن
- تناسب اندام و عضله سازی
- افزایش سطح انرژی بدن
- بالابردن کیفیت فعالیتهای ورزشی
- افزایش توانایی بدن و قلب وعروق
- حفظ کردن وزن مناسب بدن
- تقویت عضلات ران و پا
- اصلاح کیفیت و برنامه خواب


12 نکته مهم برای دویدن روی تردمیل
نوشته شده توسط هایپر جیم در ساعت 12:38

با توجه به تغییر شرایط آب و هوایی از جمله سرد و گرم شدن آن و همچنین آلودگی در بیشتر شهرها، بسیاری از افراد ترجیح می دهند به جای ورزش و پیاده روی در بیرون از منزل از تردمیل یا سایر وسایل ورزشی خانگی استفاده کنند. به این ترتیب تمام افراد خانواده می توانند کنارهم باشند و شاید حتی با ورزش کردن فردی در منزل سایر اعضاء نیز به ورزش کردن ترغیب شوند.

دویدن بر روی تردمیل با دویدن بر روی زمین متفاوت است، چون در هنگام دویدن معمولی تنظیم سرعت در هر زمان دست خود فرد است اما در تردمیل اجازه تغییر سرعت در هر لحظه وجود ندارد.همچنین با استفاده از تردمیل شما می توانید اطلاعاتی در خصوص شرایط بدنی خود در حین دویدن و نوع و شدت تمرین را مشاهده کنید،این اطلاعات شامل تعداد ضربان قلب، تنفس، سرعت فرد در هنگام دویدن و مسافت طی شده است که شخص می تواند جهت بررسی و مقایسه شریط بدنی خود در هر دوره از آن استفاده کند.

عده ای عقیده دارند که استفاده از تردمیل سبب آسیب دیدگی و زانو درد می شود، اما باید توجه داشت که این نکته اصلاٌ درست نیست در واقع باید گفت نه تنها تردمیل بلکه دویدن و راه رفتن بر روی زمین با سرعت زیاد هم، چون جزء ورزش های با فشار بالا هستند برای افرادی که دچار آرتروز، سایدگی مفاصل و غضروفها، مشکلات در نواحی ستون فقرات، زانو های پرانتزی و همچنین کسانی که تحت عمل های دیسک کمر و تعویض مفاصل قرار گرفته اند و افرادی که به طور مکرر دچار پیچ خوردگی پا می شوند مضر است. به جز این اشخاص تمام افراد می توانند با رعایت نکات ایمنی و استفاده از کفش مناسب از تردمیل استفاده کرده و از مزایای ورزش کردن با آن بهره مند شوند.

12 نکته مهم برای دویدن روی تردمیل

چند نکته مهم برای دویدن بر روی تردمیل

*همیشه هنگام پیاده روی یا دویدن بر روی تردمیل از کفش مناسب استفاده کنید، هیچگاه با پای برهنه بر روی تردمیل ورزش نکنید زیرا سبب آسیب دیدگی و سوختگی پاهای شما می شود.

*هنگام شروع و پایان حرکت بر روی تردمیل با سرعت آهسته راه بروید تا بدن شما آمادگی لازم را پیدا کند.

*هر زمانیکه در حین تمرین احساس ضعف یا سرگیجه کردید سریعاٌ تمرین را متوقف کنید تا از آسیب رسیدن به بدن شما جلوگیری شود .

*همیشه گیره ایمنی دستگاه را به خود وصل کنید.

*برای گرم کردن بدن در ابتدای تمرین و سرد کردن آن در انتها حتما راه رفتن با سرعت کم را انتخاب کنید.

*نگاه داشتن دستگیره تردمیل در حین دویدن سبب عدم تعادل و آسیب شما می شود، پس هرگز هنگام دویدن دستگیره را نگه ندارید.اگر دویدن بدون نگه داشتن دستگیره برای شما مشکل است باید سرعت حرکت خود را کم کنید.

*هیچوقت به طور ناگهانی از دستگاه پایین نیایید،صبر کنید تا دستگاه کاملاٌ توقف کند.

*در حین تمرین ، پس از مدتی برنامه شیب و سرعت دستگاه را تغییر دهید تا بدن شما به یکنواختی یک تمرین عادت نکند در غیراین صورت نتیجه دلخواه خود را نمی گیرید.

*همیشه بر روی سینه پا فرود کنید نه پاشنه.

*همواره سعی کنید بر روی دستگاه با قدم های یکنواخت حرکت کنید کوتاه و بلند کردن قدم ها حفظ تعادل و تمرکز شما را دچار مشکل می کند.

*در تردمیل حرکت به سمت عقب است، اما جهت حرکت پاهای شما رو به جلو میباشد، بنابراین همیشه باید برای حفظ تعادل، ناحیه فرود پاهایتان بر روی دستگاه در مرکز ثقل بدنتان باشد وپاهایتان را خیلی جلوتر یا عقب تر از بدن قرار ندهید.

*هرگز به مدت طولانی بر روی شیب بالاتر از 6 دستگاه ندوید، همیشه بعد از نهایتاٌ 5 دقیقه شیب دستگاه را کمتر کنید. زیرا دویدن بر روی شیب تند به مدت طولانی به کمر و زانوها آسیب میرساند.اما اگر با سرعت پایین بر روی شیب زیاد ورزش کنید برای شما مشکلی ایجاد نمی شود.

خطرات تردمیل

-برای افراد مبتدی وکسانی که به ورزش کردن بر روی تردمیل عادت ندارند.همچنین افرادی که دائماٌ دچار سرگیجه می شوند و تعادل بدن خود را ندارند استفاده از تردمیل مشکل می باشد. زیرا تسمه تردمیل دائماٌ در حال حرکت است و بر خلاف پیاده روی حفظ تعادل بر روی این دستگاه برای افراد مذکور دشوار تر است و هنگام ورزش روی تردمیل ممکن است از روی آن بیفتند و دچار آسیب دیدگی شوند پس این افراد باید هنگام استفاده بسیار مراقب باشند و با احتیاط ورزش کنند.

-کسانی که با استفاده از تردمیل پیاده روی و ورزش می‌کنند،چون در بیرون از خانه و فضای آزاد نیستند کمتر مراقب گرما و میزان تعریق و رطوبت بدن خود هستند، در نتیجه بی توجهی به این موارد می تواند موجب بروز شوک و افت فشار خون در بدن فرد شود. پس هنگام استفاده از تردمیل جهت جلوگیری از این موارد باید مراقب وضعیت دما و شرایط فیزیکی بدن خود باشید.

-در هنگام استفاده از تردمیل باید علاوه بر پوشیدن لباس نخی مناسب که تهویه پوستی از طریق آن قابل انجام باشد. به دمای اتاق و میزان اکسیژن موجود در آن هم توجه کنید چون کمبود اکسیژن در فضا و تمرین شدید در آن صدمات جبران ناپذیری به بدن وارد می کند.

-زیاده روی در انجام هر ورزشی سبب آسیب به بدن و دلزدگی فرد می شود پس در انجام هیچ کاری زیاده روی نکنید،بهتر است برای ورزش کردن با تردمیل هم یک برنامه مناسب داشته باشید.

-اگر در هنگام دویدن یا راه رفتن بر روی تردمیل شیب یا سرعت دستگاه مناسب شرایط بدنی شما نباشد، سبب بروز اختلالات قلبی و خون رسانی می شود. هرگز بدون تمرین یا گرم کردن بدن، دستگاه را در وضیت دشوار قرار ندهید.


فواید و مضرات تردمیل
نوشته شده توسط هایپر جیم در ساعت 12:38

استفاده از تردمیل برای همه افراد به جز کسانی که مشکلاتی در مفاصل و استخوانهای پای خود دارند مجاز است.دویدن و پیاده روی از ورزش های پر فشار محسوب می شوند، به همین خاطر برای برخی از افراد که دارای مفاصل متورم یا خشک و آسیب دیده هستند مناسب نیست.

به گفته برخی از پزشکان،استفاده از تردمیل حتی می تواند برای بهبود و درمان بعضی از بیماری ها مفید هم باشد ، مثلا بیماریهای قلبی( البته با مشورت پزشک و داشتن برنامه ای مناسب با وضعیت جسمانی فرد)، همچنین جهت بازیابی توانایی در افرادی که دچار سکته مغزی و ضعف عضلانی هستند مورد استفاده می باشد.

با داشتن تردمیل در هر زمانی از شبانه روز به راحتی می توان ورزش کرد، بدون تجربه کردن مخاطراتی که در فضای بیرون از منزل ممکن است برای افراد پیش آید.

کسانی که مبتدی هستند و عادت به کار با تردمیل ندارند و همچنین اشخاصی که معمولاٌ دچار سرگیجه و عدم تعادل می شوند باید زمان استفاده از تردمیل بسیار دقت کنند تا زمین نخورند .معمولا حفظ تعادل در پیاده روی بر روی زمین راحتتر است چون سرعت فرد و توقف ناگهانی دست خود شخص است، اما چون تسمه تردمیل دائما در حرکت است و امکان تغییر سرعت در هر لحظه وجود ندارد پس در صورت عدم دقت ممکن است آسیب دیدگی ایجاد شود.

فواید و مضرات تردمیل

ورزشکارانی که برای تمرین از تردمیل استفاده می‌کنند،چون در هوای آزاد نیستند،توجه زیادی به مسئله میزان دما و رطوبت نمی کنند وهمچنین و مراقب میزان عرق کردنشان نیستند ، همین امر سبب بروز گرمازدگی یا پایین آمدن فشار خون می گردد و موجب آسیب به بدن می شود و حتی ممکن است سبب عدم تعادل و افتادن شخص شود. هنگام ورزش در محیط بسته سعی کنید به دمای اتاق و حتی میزان اکسیژن موجود توجه کنید حدالامکان پنجره را برای رد و بدل شدن هوا باز کنید چون کمبود اکسیژن ممکن است به قلب آسیب رساند.

همچنین در هنگام ورزش از لباس نخی مناسب استفاده کنید که زیاد بلند و دست و پا گیر نباشد(مثلا تاپ و شلوارک برای ورزش بر روی تردمیل مناسب است.)

استفاده بیش از حد از هر وسیله ورزشی و افراط در آن علاوه بر سبب بروز مشکلات جسمی موجب دلزگی و بی میلی در ادامه تمرینات می شود.پس با برنامه ریزی صحیح ورزش کنید و در انجام آن افراط نکنید.همچنین قدم هایی که بر روی تردمیل بر می دارید باید با حرکت تسمه آن هماهنگی داشته باشد تا زانوی شما دچار آسیب نشود.

برای استفاده از تردمیل سعی کنید تا از فشار پایین شروع کنید اینگونه بدن شما کم کم به شرایط مختلف ورزشی عادت میکند.مثلاٌ اگر تازه کار هستید با سرعت بالا یا شیب شدید دستگاه ورزش نکنید.عدم توجه به این نکته موجب آسیب سیستم قلبی عروقی می شود و حفظ تعادل را برای شما سخت می کند.

فواید تردمیل

دلیل اصلی که مردم به استفاده از تردمیل رو می آورند راحتی در استفاده از آن می باشد، با استفاده از تردمیل شما می توانید در هر ساعتی از روز و هر شرایط آب و هوایی حتی در روزهای برفی و بارانی بدون توجه به وضعیت موجود ورزش کنید.همچنین برای افرادی که دچار کمبود وقت هستند و فرصت ورزش در باشگاه یا بیرون از منزل را ندارند استفاده از تردمیل گزینه مناسبی می باشد.

برخی ترجیح می دهند که در محیط آرام و خلوت خانه و به دور از هیاهو بیرون تمرین کنند یا در حین ورزش کردن برنامه مورد علاقه خود را از تلویزیون تماشا کنند یا به موسیقی دلخواه خود گوش دهند به این ترتیب در وقت نیز صرفه جویی می کنید!

ورزش با تردمیل نیاز به آمادگی زیادی پیش از آن ندارد تنها با چند دقیقه راه رفتن آهسته بر روی تردمیل بدن شما گرم و آماده پیاده روی تند یا دویدن می شود.

امروزه به دلیل پیشرفت زیاد تکنولوژی و تغییر و تحول اساسی در ساختار تردمیل ها استفاده از آن بسیار رایج شده است و وسیله ای ایمن و جذاب برای ورزش می باشد. برنامه های متنوع دویدن و پیاده روی با سرعت و شیب های مختلف این امکان را برای کاربر فراهم می کند تا به انجام تمرین های ورزشی متنوع بپردازد.

تردمیل های مدرن با داشتن صفحه نمایشگر و کنترل ضربان قلب، ورزش شما را به یک تمرین علمی و مفید برای بدنتان تبدیل می کند.برخی از تردمیل ها با در نظر گرفتن ضربان قلب شما می توانند سرعت تمرین شما را کم و زیاد کنند تا به سیستم قلب و عروق شما آسیب وارد نشود.همچنین تردمیل ها قابلیت ضربه گیری دارند که از آسیب رسیدن به پا و زانوها جلوگیری میکنند.پس دویدن بر روی تردمیل در مقایسه با فضای بیرون فشار کمتری بر بدن دارد.

مضرات تردمیل

با وجود اینکه استفاده از تردمیل تا حدودی فشار ناشی از دویدن را بر زانوها کم می کند اما در کل چون دویدن و پیاده روی از ورزش های پر فشار محسوب می شوند، استنفاده نادرست و طولانی مدت از تردمیل می تواند سبب آسیب دیدن زانو ها گردد. زانو بیشترین نقطه ای از بدن است که وزن آن را تحمل می کند و فشار طولانی مدت سبب بروز ساییدگی در مفاصل آن می شود و درد و مشکلاتی در ناحیه حرکتی ایجاد می کند.

از مشکلات دیگری که در استفاده نادرست در کار با تردمیل ممکن است ایجاد شود، آسیب دیدن اندام های تحتانی بدن خصوصاٌ در قسمت ران ها و ساق پا می باشد.این نواحی از بدن به دلیل اینکه در استفاده از تردمیل بسیار درگیر می باشند سریعاٌ تحت تاثیر قرار می گیرند همچنین در تردمیل به علت اینکه خستگی بدن کمتر از راه رفتن بر روی زمین است ممکن است فرد با شدت بیشتری ورزش کند و در نتیجه موجب آسیب قرار گیرد.پس هنگام استفاده به این نکته نیز توجه کنید وبه اعداد نمایش داده شده در مانیتور دستگاه که مربوط به مسافت طی شده وضربان قلب و... می باشد توجه کنید.

اگر از تردمیل های شیب دار استفاه کنید اما نحوه استفاده صحیح از آن را ندانید می تواند موجب آسیب دیدگی مفاصل زانو ،لگن و مچ پا شود. هیچگاه به مدت طولانی بر روی شیب تند دستگاه ندوید و حتما برای جلوگیری از آسیب دیدگی از نوع تلفیقی راه رفتن و دویدن استفاده کنید.برخی از افراد برای رسیدن به نتیجه دلخواه خود ، در شدت تمرین و شیب دستگاه زیاده روی می کنند غافل از اینکه این امر موجب آسیب دیدن اندام ها می شود.

اگر از آن دسته از افرادی هستید که در حین دویدن با تردمیل عادت به گرفتن دستگیره های آن دارید سعی کنید این عادتان را کنار بگذارید زیرا گرفتن دستگیره ها باعث می شود تا از شدت ورزش شما کاسته شود و در نتیجه سوزاندن کالری و چربی سوزی دربدن کاهش یابد،و چون شما کمتر خسته می شود از شدت هوازی بودن ورزش نیز کم میکند.شکل هنجار و طبیعی بدن را در حین ورزش کردن از بین می برد و احتمال کشیده شدن عضلات در این وضعیت بیشتر می شود گرفتن دستگیره ها در حین دویدن همچنین می تواند توانایی شناخت موقعیت بدنی در فرد را کاهش دهد.


ایروبیک با تردمیل
نوشته شده توسط هایپر جیم در ساعت 12:37

آیا می دانید به چه نوع ورزشی ایروبیک گفته می شود؟ وقتی فعالیت یا تمرینی بتواند تپش قلب انسان را افزایش بدهد، به آن فعالیت ورزش ایروبیک می گویند. ورزش ایروبیک عملکرد قلبی- عروقی و تنفسی بدن را بهبود می بخشد. این که هر فرد در چه زمانی از تمرین به این مرحله برسد، بستگی به آمادگی جسمانی او دارد. هر چه ورزشکار حرفه ای تر باشد، ضربان قلبش دیرتر بالا می رود. در نتیجه برای تسریع این فرآیند می بایست شدت تمرین را افزایش بدهد.

در تمرینات ایروبیک معمولا عضلات بزرگ بدن درگیر می شوند. بعضی از متخصصین ورزش معتقدند، ورزش ایروبیک می بایست به حالت ریتمیک باشد یا حداقل 12 دقیقه از آن به صورت ریتمیک و موزون پیش برود. ورزش ایروبیک جز فعالیت های هوازی محسوب می شود. با این تعریف پیاده روی، دو، دوچرخه سواری، اسکی، اسکیت و حتی تنیس می تواند نمونه هایی از ورزش ایروبیک باشند. البته ریتمیک بودن بعضی از آن ها قابل بحث است. اما دویدن و راه رفتن به صورت ریتمیک بر روی دستگاه تردمیل کار سختی نیست.

ایروبیک با تردمیل

کافی است در هنگام این ورزش به یک موزیک تند گوش بدهید و سعی کنید گام هایتان با ریتم موزیک هماهنگ شود. در این صورت بدون شک شما در حال ورزش ایروبیک هستید.
چند نکته مهم را در هنگام دویدن بر روی تردمیل هرگز از یاد نبرید. اگر اضافه وزن یا سابقه مصدومیت دارید، باید محتاط باشید. نواحی آسیب دیده بدن نباید تحت فشار قرار بگیرند.

افراد آسیب دیده قبل از هر ورزشی می بایست با پزشک متخصص فیزیولوژی یا مربیان حرفه ای مشورت کنند. افراد چاق هم بهتر است در ابتدا تمریناتی با شدت کم داشته باشند و به تدریج با کم شدن وزنشان بر شدت تمرین ها بیفزایند.

زمان ورزش ایروبیک بین 10 تا 60 دقیقه متغیر است که باز هم به آمادگی جسمانی ورزشکار و هدف او بستگی دارد. اگر در ورزش به دنبال چربی سوزی و لاغری هستید باید تمرین را بیش از 30 دقیقه ادامه بدهید. البته نباید تمام مدت با آخرین توان روی تردمیل بدوید. تمرینات با وقفه بهترین نوع ورزش کردن هستند. این روش متابولیسم بدن را افزایش می دهد.

سعی کنید حداقل 6 جلسه در هفته ورزش ایروبیک انجام بدهید. آنچه در انجام این تمرینات حائز اهمیت است، استمرار، تکرار، افزایش مدت تمرین و افزایش دشواری آن است.

قبل از شروع هر جلسه تمرین با نرمش یا راه رفتن به آهستگی بر روی تردمیل بدن خود را گرم کنید. مرحله گرم کردن 5 تا 10 دقیقه زمان می برد.

بعضی از خانم ها تصور می کنند اگر با دستگاه های بدن سازی و وزنه کار کنند، بدنشان عضلانی می شود. در حالیکه این طور نیست. به دلیل اختلاف هورمون بین بدن خانم ها و آقایان، بدن خانم ها مانند مردها عضلانی نمی شود.هورمون تستوسترون نقش تعیین کننده ای دارد. این هورمون در بدن زنان کم است. خانم ها با ورزش ایروبیک می توانند بدن خود را سفت کنند.

نکته جالب اینکه تحقیقات نشان داده ورزش ایروبیک موجب افزایش نوعی پروتئین در بدن می شود که اشتها را کم می کند. افرادی که 3 ماه مدام به انجام این گونه ورزش ها بپردازند حجم قابل توجهی از چربی های بدن خود را از دست می دهند؛ به شرط اینکه رژیم غذایی مناسبی داشته باشند. محققان دریافتند کاهش میل به مواد غذایی و کاهش توده بدنی با نوعی پروتئین در بدن به نام نوروتروپین در ارتباط است. این پروتئین سوخت و ساز را افزایش می دهد و باعث کاهش وزن می شود. اگر فردی 3 ماه مداوم با تردمیل یا هر نوع وسیله ای که زمینه ورزش ایروبیک را فراهم می آورد، کار کند، این پروتئین در خون او افزایش پیدا می کند. در نتیجه شاخص توده بدنی فرد کاهش خواهد یافت.


روش صحیح استفاده از تردمیل
نوشته شده توسط هایپر جیم در ساعت 12:37

این روزها استفاده از تردمیل بسیار متداول شده است. چون دویدن بر روی این دستگاه قابل دسترسی و راحت تر از دویدن در خارج منزل است. برای دویدن در بیرون منزل شما باید زمان مناسبی را در نظر بگیرید و اگر شرایط آب و هوایی اجازه داد بروید و بدوید. اما تردمیل خانگی همیشه در منزل شماست. محدودیت زمان و شرایط جوی از بین می رود. ضمن اینکه دویدن در محیط خارج با خطرات احتمالی همراه است. شما هر وقت از شبانه روز که اراده کنید بر روی تردمیل خود می روید و ورزش می کنید.

روش صحیح استفاده از تردمیل

بعضی از افراد با کار بر روی این دستگاه به دنبال کاهش وزن هستند و بعضی دیگر می خواهند سیستم قلبی- عروقی و عضلات بدن خود را تقویت کنند.

به هر حال با هر هدفی که ورزش می کنید، باید نحوه درست ورزش کردن را بدانید. زیرا حرکات اشتباه در هر ورزشی و با هر دستگاهی می تواند به عضلات و مفاصل بدن آسیب برساند.

حتما در هنگام دویدن و ورزش با تردمیل کفش و لباس مناسب به پا داشته باشید. هیچگاه بدون کفش بر روی این وسیله ندوید.

هرگز گرم کردن قبل از ورزش و سرد کردن پس از آن را فراموش نکنید.

ابتدای تمرین به مدت 5 دقیقه با سرعت 3 کیلومتر در ساعت راه بروید. سپس سرعت را به 7 کیلومتر در ساعت برسانید و یک دقیقه در این حالت بدوید. سپس سرعت را تا 4 کیلومتر در ساعت کاهش بدهید. 3 دقیقه با همین سرعت راه بروید. اگر اهل عرق کردن باشید، عرق ملایمی بر روی پوستتان می نشیند و این یعنی بدن شما گرم شده و می توانید طبق برنامه پیش بروید.

گرم نکردن قبل از کار با تردمیل در سرعت های زیاد موجب کشیدگی تاندون ها و عضلات پا می شود.

اگر مشکل زانو ندارید 2 درجه به تردمیل خود شیب بدهید. با اینکار شرایط راه رفتن و دویدن در فضای بیرون را برای خود شبیه سازی می کنید.

در هنگام راه رفتن یا دویدن بر روی تردمیل حواستان باشد یک نوار پهن در زیر پای شما در حال حرکت است. نباید اجازه بدهید پاهایتان تحت تاثیر حرکت این تسمه به عقب کشیده شود چون این کشیدگی به تاندون ها، رباط ها، عضلات پا، مفاصل لگن و کمر آسیب می رساند. باهر گام باید سعی کنید تسمه کف تردمیل را به عقب هل بدهید. درست مانند وقتی بر روی زمین راه می روید. وقتی روی زمین قدم برمی دارید این پاهای شما است که به زمین نیرو وارد می کند و شما را به جلو می راند. روی تردمیل هم باید به همین صورت عمل کنید. شما به تسمه نیرو وارد کنید و نگذارید حرکت آن شما را به عقب بکشد.

اگر سرعت چرخش نوار یا همان دستگاه بیش از توان دویدن شما باشد امکان برداشتن گام های اشتباه بیشتر می شود. بنابراین در جلسات اول با سرعت کم پیش بروید و کم کم سرعت را افزایش بدهید.

سعی نکنید قدم های بلند بردارید. قدم های بلند ایجاد کشیدگی می کند. گام برداشتن درست روی تردمیل، به این صورت است که قدم های کوتاه اما با تکرار بردارید.

به دستهای خود تکیه ندهید. روی تردمیل مانند دویدن روی زمین باید دست ها رها باشند و هماهنگ با حرکت پا به جلو و عقب بروند.


 تردمیل خانگی | فروش تردمیل خانگی | خرید تردمیل خانگی| انواع تردمیل خانگی | فروش اقساطی تردمیل خانگی